reklama

Amerika sa zatvorila aj zvonka, Čína sa môže tešiť

Súčasný stav v Spojených štátoch naznačuje, že ide o doteraz najväčší rozkol medzi oboma stranami v Kongrese za ostatných dvadsať rokov. Napriek tomu, že celý proces neschopnosti fungovania vlády bez krátkodobého riešenia je postavený na domácej legislatíve, výsledok situácie bude mať značný dopad aj na zahraničnú politiku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Vládny shutdown ovplyvňuje zahraničnú politiku Spojených štátov najmä v dvoch prípadoch. V prvom rade ide o neschopnosť Ameriky fungovať pre svojich spojencov ako spoľahlivý a stabilný partner. Pre zaneprázdnenosť s pálčivými otázkami domácej scény neostáva čas na tie zahraničné. Dá sa preto očakávať, že vybrané bilaterálne a multilaterálne vzťahy, či pôsobenie na pôde medzinárodných organizácií utŕžia ranu a budú musieť byť na istú dobu zmrazené. To sa môže ukázať ako nebezpečné pre USA a euroatlantický priestor. Najmä v prípade, ak by sa zhoršila situácia v regiónoch, ktoré sú ohniskami bezpečnostných konfliktov. Ak by si situácia v Sýrií odrazu vyžadovala zásah medzinárodného spoločenstva, v Amerike by nebol funkčný Kongres, ktorý by dokázal túto situáciu riešiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhej strane však utrpí aj prestíž Spojených štátov v regiónoch, v ktorých ju teraz potrebujú budovať najviac. Barack Obama zrušil kvôli hádkam v Kongrese návštevu Ázie, konkrétne Filipín a Malajzie. Obe krajiny sú pre Ameriku dôležité. V Malajzií by išlo o prvú návštevu prezidenta v úrade od doby, kedy Lyndon Johnson navštívil Kuala Lumpur v roku 1966. S Manilou, hlavným mestom Filipín, má zasa Washington, D.C. v pláne rokovať o pevnejšom vojenskom partnerstve.

Ide v poradí o tretie zrušenie zahraničnej cesty Baracka Obamu do Ázie pre domáce záležitosti. V súvislosti s postupnou zmenou smerovania americkej zahraničnej politiky ku krajinám juhovýchodnej Ázie je dôležité v prvom rade budovanie nových partnerstiev a stabilizovanie tých fungujúcich. Blokády v parlamente, akým sme svedkami dnes len odďaľujú napĺňanie sľubov Bieleho domu a znižujú tak kredibilitu Spojených štátov v regióne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spojené štáty dnes čelia skupine hrozieb. Okrem bezpečnostných ide aj o tie týkajúce sa medzinárodného obchodu a svetovej ekonomickej rovnováhy. Jednou zo zmien, ktoré priniesla administratíva Baracka Obamu v roku 2009 v súvislosti s regiónom juhovýchodnej Ázie bol prísľub priamej komunikácie s organizáciami spravujúcimi vzťahy medzi vybranými ázijskými štátmi. Tento prísľub bol posunom k lepšiemu.

Domáca nálada v Spojených štátoch má drvivý dopad na zahraničnú politiku krajiny. A kongresmani a senátori vo Washingtone by si mali uvedomiť, že ideologickými bojmi za svoje záujmy poškodzujú záujmy svojej krajiny v zahraničí. A je to práve Čína, ten strašiak, ktorý nedáva spávať obhajcom amerických záujmov v Ázií, ktorý z toho dnes profituje najviac.

Dušan Fischer

Dušan Fischer

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Conan O'Brien je môj človek!Follow @DusanFischer Zoznam autorových rubrík:  PolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu