Amerika sa zatvorila aj zvonka, Čína sa môže tešiť

Autor: Dušan Fischer | 7.10.2013 o 20:13 | (upravené 7.10.2013 o 20:30) Karma článku: 4,03 | Prečítané:  801x

Súčasný stav v Spojených štátoch naznačuje, že ide o doteraz najväčší rozkol medzi oboma stranami v Kongrese za ostatných dvadsať rokov. Napriek tomu, že celý proces neschopnosti fungovania vlády bez krátkodobého riešenia je postavený na domácej legislatíve, výsledok situácie bude mať značný dopad aj na zahraničnú politiku.

Vládny shutdown ovplyvňuje zahraničnú politiku Spojených štátov najmä v dvoch prípadoch. V prvom rade ide o neschopnosť Ameriky fungovať pre svojich spojencov ako spoľahlivý a stabilný partner. Pre zaneprázdnenosť s pálčivými otázkami domácej scény neostáva čas na tie zahraničné. Dá sa preto očakávať, že vybrané bilaterálne a multilaterálne vzťahy, či pôsobenie na pôde medzinárodných organizácií utŕžia ranu a budú musieť byť na istú dobu zmrazené. To sa môže ukázať ako nebezpečné pre USA a euroatlantický priestor. Najmä v prípade, ak by sa zhoršila situácia v regiónoch, ktoré sú ohniskami bezpečnostných konfliktov. Ak by si situácia v Sýrií odrazu vyžadovala zásah medzinárodného spoločenstva, v Amerike by nebol funkčný Kongres, ktorý by dokázal túto situáciu riešiť.

Na druhej strane však utrpí aj prestíž Spojených štátov v regiónoch, v ktorých ju teraz potrebujú budovať najviac. Barack Obama zrušil kvôli hádkam v Kongrese návštevu Ázie, konkrétne Filipín a Malajzie. Obe krajiny sú pre Ameriku dôležité. V Malajzií by išlo o prvú návštevu prezidenta v úrade od doby, kedy Lyndon Johnson navštívil Kuala Lumpur v roku 1966. S Manilou, hlavným mestom Filipín, má zasa Washington, D.C. v pláne rokovať o pevnejšom vojenskom partnerstve.

Ide v poradí o tretie zrušenie zahraničnej cesty Baracka Obamu do Ázie pre domáce záležitosti. V súvislosti s postupnou zmenou smerovania americkej zahraničnej politiky ku krajinám juhovýchodnej Ázie je dôležité v prvom rade budovanie nových partnerstiev a stabilizovanie tých fungujúcich. Blokády v parlamente, akým sme svedkami dnes len odďaľujú napĺňanie sľubov Bieleho domu a znižujú tak kredibilitu Spojených štátov v regióne.

Spojené štáty dnes čelia skupine hrozieb. Okrem bezpečnostných ide aj o tie týkajúce sa medzinárodného obchodu a svetovej ekonomickej rovnováhy. Jednou zo zmien, ktoré priniesla administratíva Baracka Obamu v roku 2009 v súvislosti s regiónom juhovýchodnej Ázie bol prísľub priamej komunikácie s organizáciami spravujúcimi vzťahy medzi vybranými ázijskými štátmi. Tento prísľub bol posunom k lepšiemu.

Domáca nálada v Spojených štátoch má drvivý dopad na zahraničnú politiku krajiny. A kongresmani a senátori vo Washingtone by si mali uvedomiť, že ideologickými bojmi za svoje záujmy poškodzujú záujmy svojej krajiny v zahraničí. A je to práve Čína, ten strašiak, ktorý nedáva spávať obhajcom amerických záujmov v Ázií, ktorý z toho dnes profituje najviac.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?