Vážení Republikáni, prestaňte sa odvolávať na Reagana

Autor: Dušan Fischer | 29.1.2012 o 17:38 | (upravené 29.1.2012 o 23:49) Karma článku: 4,39 | Prečítané:  536x

V ostatnej dobe sa stalo až národným športom u prezidentských kandidátov GOP spomínať meno Ronalda Reagana. Reagan je jeden z najobľúbenejších politikov USA. Uznávajú ho Republikáni aj Demokrati, liberáli aj konzervatívci. Niektorí pre jeho nezabudnuteľný prejav, pre jeho humor, iní pretože priložil ruku k dielu a dopomohol k rozpadu Sovietskeho zväzu. A to všetko s 63% popularitou pri odchode z úradu.

 

Keď sa pýtali tohtoročných kandidátov na prezidenta, ktorý Republikán im slúži ako vzor, všetci jednoznačne zvolili Ronalda. Poďme sa pozrieť na niektoré z Reaganových krokov, pre ktorého ho terajší republikáni nemajú najmenší dôvod obdivovať a hlásiť sa k jeho odkazu.

Zvyšoval dane – a to ako guvernér Kalifornie, aj ako prezident. Dokonca viac ako raz a vytvoril aj nové dane.

Podpísal zákon udeľujúci amnestiu ilegálnym imigrantom – nezvyšoval ploty v južnej časti krajiny a ani nechcel hustejšie rozmiestniť strážne veže.

"Nezaútočíš na iného republikána" – Ronald Reagan vytvoril toto jedenáste prikázanie práve preto, aby sa ľudia v strane navzájom neurážali a neútočili na seba na verejnosti. Reagan nemal vo zvyku kritizovať svojich kolegov či dokonca demokratických predchodcov (už len preto, že sám bol dlhé roky Demokratom). Z jeho prejavu bolo vidieť, že napriek rozdielu v názoroch si ich prácu váži a rešpektuje ju. Tento názor zastával najmä kvôli tomu, aká tenká je niekedy hranica medzi jednotlivými stranami a aké široké je ich názorové rozpätie. Pri pohľade na dnešné prezidentské debaty by mu asi prišlo zle od žalúdka.

Úspešne bojoval proti zákonu, ktorý zakazoval homosexuálnym učiteľov vyučovať na školách – pre ilustráciu Rick Santorum prirovnáva homosexualitu ku sodomií či sexuálnemu styku so zvieratami.

Gingrichov role-model – bývalý predseda Snemovne reprezentantov a tohoročný kandidát na prezidenta Newt Gingrich veľmi rád a veľmi často spomína meno bývalého amerického prezidenta pri svojich prejavoch. Občas ide len o obdiv, občas o nútený potlesk z publika, inokedy je z jeho slov cítiť, že bez Gingricha by nebol Reagan ani prezidentom. Gingrich asi nemal to šťastie dostať sa do styku s Reaganovým podrobným denníkom, v ktorom bolo spomenutých veľa ľudí, no Newt len raz. A to v kontexte nezmyselného návrhu na znižovanie rozpočtu na obranu v dobe studenej vojny. Reagan tento návrh zamietol. Gingrich tvrdí, že jeho šanca proti Obamovy je veľká, pretože Reagan tiež urobil to a hento a stal sa prezidentom. To je ako povedať, že budem dobrým astronautom, lebo aj Neil Armstrong ním bol.

Prezident Ronald Reagan bol zvolený na základe znižovania daní a vyrovnaného rozpočtu. Kríza na jeho administratívu však doľahla viac ako čakal. Dokonca sa stretal s viac ako 10%-nou nezamestnanosťou. Tento rok by oslávil svoje stoprvé narodeniny. V roku 2004 však ako druhý najstarší prezident v americkej histórií podľahol chorobe pľúc. A možno je aj dobre, že tieto predháničky o to, kto má v pracovni väčší plagát s jeho podobizňou nevidí. Aspoň nemusí byť svedkom toho, čo sa tu robí s jeho osobou a jeho odkazom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slovensko.sk bude vyzerať ako gmail. Toto sú nové e-schránky

Eseročky budú mať povinne aktivované schránky od júla. Za služby evidencie vozidiel sa bude dať zaplatiť kartou.

KOMENTÁRE

Prečo je nevyhnutná vojna Facebooku a Bruselu

Padol prvý výstrel v regulačnej vojne.


Už ste čítali?