Pred Správou o stave Únie

Autor: Dušan Fischer | 24.1.2012 o 18:38 | (upravené 24.1.2012 o 18:52) Karma článku: 2,69 | Prečítané:  517x

Prezident Obama dnes v Kongrese prednesie Správu o stave Únie. Bude to už jeho tretia v poradí. A ak by sa mu nepodarilo vyhrať novembrové voľby, minimálne na štyri roky bude aj jeho poslednou.

 

Hovorca Bieleho domu Jay Carney potvrdil, že sa prezident bude venovať predovšetkým ekonomike krajiny a to na základe štyroch pilierov – Americká výroba, Americká energia, zručnosť Američanov a Americké hodnoty. Ekonomika, napriek znižujúcim sa počtom nezamestnaných, stále nie je v aspoň slabo zelených číslach a v USA ostáva témou číslo jeden. Rovnako sa bude Obama snažiť o povzbudenie frustrovanej strednej vrstvy Američanov.

Predseda Snemovne reprezentantov John Boehner vo Fox News Sunday tradičné útočil na prezidenta s tým, že jeho reč bude aj tak o tom istom ako boli jeho príhovory doteraz a že bude tým pádom patetická a nepočúvateľná. Boehner asi zabudol na to, ako ho pred rokom svojou rečou prezident Obama rozplakal, keď povedal, že vďaka takej krajine akou je Amerika môže chlapec, ktorý začínal ako zametač vo obchode svojho otca (Boehner) slúžiť ako predseda Snemovne reprezentantov.

Napriek tomu, že najväčšiu váhu budú mať vnútropolitické témy, prezident sa nevyhne ani tým zahraničnopolitickým. Pravdepodobne sa zameria na Arabskú jar a vývoj štátov v Severnej Afrike a blízkom východe. Takisto spomenie odchod amerických vojakov z Iraku. Nie je ešte jasné, či bude hovoriť o odstránení bin Ladena a Anwar al-Awlakiho. Skôr zahrnie tieto misie vo všeobecnosti medzi úspešné misie na dopadnutie vodcov teroristických skupín. Aj keď je to pre Američanov stále citlivá téma a ich dopadnutie sa ráta medzi najväčšie úspechy Obamovej administratívy, nedostatok práce však voličov trápi viacej.

Zajtra začína prezident tour po štátoch, ktoré sú kľúčové pre jeho kampaň (Arizona, Nevada, Colorado, Michigan, Iowa). Je síce otázne, do akej miery vyznie Obamova reč ako predvolebná kampaň, každopádne sa predpokladá, že bude rozprávať o veciach, ktoré sú podľa neho správne pre krajinu, čiže logicky sú aj základom pre jeho kampaň.

Prezident Obama by sa mal, ak uvažuje o znovuzvolení, najmä odčleniť svojím príhovorom od Republikánov a držať sa tém Demokratov so snahou zaujať nerozhodnutých a nezávislých voličov, z ktorých dve tretiny nesúhlasia s jeho zvládaním ekonomiky.

Zopár faktov o State of the Union:

- právo na Správu o stave únie má prezident z Ústavy USA – čl. 2

- podľa tradície sa Správa prednáša raz za rok

- keďže prví dvaja nástupníci úradu prezidenta (viceprezident a predseda Snemovne reprezentantov) budú prítomní na prezidentovej reči, jeden člen prezidentovho kabinetu je označený za „designated survivor“. Tento člen sa nezúčastní príhovoru, ale má na starosti riadenie vlády v prípade katastrofy

- prezident okrem stavu krajiny rozpráva aj o svojich legislatívnych zámeroch a vyzýva na podporu a spoluprácu zo strany Kongresu

- najdlhší prednes pred Kongresom mal Bill Clinton (hodinu a pol), najkratší Richard Nixon (niečo málo cez pol hodinu), najdlhší prejav na papieri mal Jimmy Carter (33 667 slov – cca 96 strán), najkratší George Washington (1089 slov – cca tri strany)

- Abraham Lincoln vyzval vo svojej Správe na ukončenie otrokárstva

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?