Čo sa stalo v Iowe?

Autor: Dušan Fischer | 8.1.2012 o 18:27 | (upravené 8.1.2012 o 18:41) Karma článku: 4,19 | Prečítané:  745x

Odpovedať na otázku čo všetko sa stalo minulý týždeň v Iowe z hľadiska prezidentských volieb 2012 by vydalo na ďalších desať blogov. Pokúsim sa opísať tie najdôležitejšie udalosti. V prvom rade sa v tomto malom stredozápadnom štáte začal zápas o stranícku nomináciu pre prezidentských kandidátov – tzv. caucusom – predkolom prezidentských primárnych volieb. V čom spočíva caucus a ľahko pochopiteľný systém delegátov, nominantov a celého procesu voľby je k pozretiu TU (veľké ďakujem patrí ambasáde USA v Londýne).

 

Pri sčítaní 99% všetkých hlasov vyhrával senátor Rick Santorum nad favorizovaným Mittom Romneym. Výhra Pennsylvánskeho senátora Santoruma spôsobila veľké prekvapenie. Už len pre jeho nevýraznosť počas debát. Navyše po Santorových ostrých vyjadreniach na stranu homosexuálov sa na internete začala ostrá proti kampaň (len si skúste dať do googlu "santorum" 18+). Lenže senátorov tím mal o všetkom prehľad a nič nenechal na náhodu. Santorum prešiel za ostatných pár týždňov a mesiacov každý jeden okres v štáte Iowa, aby si skutočne zabezpečil dostatok hlasov. Jeho protikandidátom mohlo pripadať podozrivé, že Santorum, ktorý väčšinou vystupoval opatrne a premýšľavo zrazu sebavedomo rozprával o svojom jasnom víťazstve v Iowe. Finálne skóre však prialo bývalému guvernérovi Romneymu a ten vyhral s tesním náskokom osem hlasov. Jeden človek sa však mohol z iowského caucusu tešiť viac ako Mitt – súčasný prezident Obama, ktorý bez reálneho protikandidáta vyhral demokratické kolo s prehľadom.

Poradie ostatných kandidátov neprekvapilo. Médiami ignorovaný a internetovými užívateľmi stále viacej podporovaný Ron Paul skončil na peknom treťom mieste, nedávny líder kandidátov Newt Gingrich skončil štvrtý, guvernér Perry piaty, na šiestom mieste skončila kongresmanka Michele Bachmann a posledným bol nevýrazný a pre Republikánov príliš liberálny Jon Huntsman s menej ako jedným percentom hlasov. John Hunstman si totiž svoju povinnosť kandidáta odmietal splniť a rozhodol sa v Iowe vôbec nekampaňovať. Vraj preto, aby mal čas pripravovať sa na ďalšie kolo primárok, ktoré bude v New Hampshire. Tvrdil, že práve v NH sa vyberajú kandidáti. Týmto nepravdivým tvrdením si pohneval značnú časť voličov v Iowe a preto ten nízky zisk. Medzi voličmi sa našlo aj 58 vtipkárov, ktorí dali svoj hlas Hermanovi Cainovi, ktorý svoju kandidatúru stiahol už dávnejšie, ale na hlasovacích lístkoch jeho meno ostalo.

Iowskému caucusu určite netreba pripisovať väčšiu vážnosť. Podľa mnohých nepredurčuje jeden caucus konkrétneho víťaza. A to aj napriek tomu, že šesť z deviatich republikánskych prezidentských kandidátov, ktorí vyhrali iowský caucus, vyhrali nakoniec aj samotnú nomináciu svojej strany. Tento ročník však spôsobil a možno ešte spôsobí stiahnutie niektorých kandidátiek. Michele Bachmann už odchod avizovala (miesto „quitting the campaign“ však použila miernejší výraz „suspending the campaign“ pretože „nobody likes the quitters“) a Rick Perry premýšľa, či neurobí to isté.

Kolo republikánskych primárok v New Hampshire bude už tento utorok a predchádzali mu dve víkendové debaty. Po iowskom kole sa rozprúdila vlna negatívnych reklám od protikandidátov či ich podporovateľov. V sobotňajšej debate sa k týmto reklamám kandidáti na pódiu vyjadrovali len stroho. Nedeľná debata už bola ostrejšia a konkrétnejšia. Výsledky prieskumov zatiaľ nahrávajú Mittovi Romneymu. Kolo v New Hampshire už by malo byť bez väčších prekvapení. Santorove nadšenie a sebavedomie pravdepodobne klesne a rozdiel medzi ním a Mittom Romneym sa začne rozširovať. Lebo voľby sa blížia a Santorov tím nemá kapacitu na to, aby venoval všetkým štátom toľko času, koľko venoval Iowe.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?