Nefunguje Kongres? Obamova chyba!

Autor: Dušan Fischer | 11.12.2011 o 17:44 | (upravené 11.12.2011 o 17:53) Karma článku: 5,10 | Prečítané:  1089x

Americký Kongres sa v ostatnej dobe neteší zo strany obyvateľov USA zrovna najväčšej popularite. Jeho úroveň je v týchto dňoch na bode mrazu. A vyhliadky do budúcna nie sú ružové. Napriek nedávnym bezvýznamným rastom, Congressional Job Approval (ako sa nazýva meradlo popularity) je najhoršie od prezidenta Clintona. Kto za to môže?

 

Kongres je nefunkčný pre nízky počet zákonov, ktoré schválil za obdobie svojho fungovania. Ide o najnižšie číslo od roku 1995. Snemovňa reprezentantov Johna Boehnera sa stretáva minimálne. Napriek dlhému to-do listu si dovolili kongresmani minulý piatok vyhradiť na jedno zasadanie  presne celé dve minúty, kým sa odobrali na zaslúžený víkendový odpočinok. Podľa spíkra (predsedu) Boehnera je to samozrejme chyba Demokratov a hlavne Obamova, pretože sa nesnaží zjednotiť dve rozhádané strany v Kongrese.

Obama môže súčasnú situáciu v jednom z branchov americkej politiky využiť pre svoju volebnú kampaň do volieb 2012. Podarilo sa to Harry Trumanovi pred voľbami v roku 1948. Prezident Truman mal v dobe „do-nothing“ Kongresu, ako ho sám nazval, nevýhodu v tom, že obe komory okupovali Republikáni svojou väčšinou. A to s ešte väčším rozdielom ako v Obamovom Kongrese. Jeho predvolebná reč však zabrala a Demokrati získali späť svoju väčšinu v oboch komorách a udržali si ju pomerne dlho. Od čias prezidenta Trumana sa vo svojich príhovoroch postavili proti Kongresu aj prezidenti Bill Clinton či George H.W. Bush

Truman to nemal v tej povojnovej dobe ľahké. V Kongrese mal svojho Tafta, Tabera, Martina, Hallecka a ďalších, ktorí mu znepríjemňovali každodennú prácu. Obama má zasa Boehnera, Cantora, McConnella a ďalších, ktorých denný chlieb je kritizovať prezidenta z každej strany a pri každej príležitosti. Kritika Demokratov je však z malej časti na mieste. Je pravdou, že Obama doteraz nedokázal pretlačiť svoj „Job’s Act“ ani cez Senát, v ktorom majú Demokrati väčšinu, ktorá však nie je až taká prehľadná ako pred rokom, a rozdelil ho na časti, ktoré sa teraz snaží prácne schvaľovať jednu po druhej. „Na pomoc“ má navyše dvoch nezávislých senátorov, ktorí sú v drvivej väčšine prípadov naklonení hlasovať za demokratické návrhy.

Obamov tím umiestnil na oficiálnu stránku Bieleho domu interaktívnu kalkulačku, na ktorej sa odrátava čas, do ktorého môže Kongres zasiahnuť, aby zabránil vypršaniu dvojpercentného zníženia daní z príjmu. Inak dôjde k zvýšeniu daní v strednej vrstve, čo bude znamenať pre rodinu zarábajúcu 2000 USD mesačne 480 dolárov navyše na daniach. V dobe písania tohto blogu je tam niečo cez 20 dní a 10 hodín. Podobná situácia sa odohrávala tento rok v lete, kedy sa rozhodovalo o navýšení stropu amerického dlhu. Na poslednú chvíľu a po razantných Obamových ústupkoch tak Amerika zvýšila strop dlhu podľa vzoru Republikánov a vyhla sa tak situácií, kedy by nemala vláda na platy vojakov, hasičov či policajtov.

Je pomerne vtipné sledovať, ako Republikáni jednohlasne a s radosťou hádžu vinu za Kongres na súčasnú vládu prezidenta Obamu. Možno si len neuvedomujú, že v tomto nečinnom  a nefunkčnom Kongrese majú viac ako polovicu predstaviteľov. Je pravda, že Obama neurobil v spolupráci s Demokratickou stranou za svojho pôsobenia veľa pre jeho popularitu. Ale za nefunkčnosť skutočne nenesie vinu. Mohol by sa do budúcna poučiť od Trumana a byť na Kongres tvrdší. A nie len v dobe, keď ide do tuhého.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?