reklama

Amerika ešte nie je dospelá

Texasský kongresman Ron Paul, o ktorom som písal nedávno, potvrdil v minulotýždňovej GOP debate svoje prehlásenie, že ako prezident by v žiadnom prípade nebombardoval Irán a miesto toho by zrušil sankcie. Nezasiahol by ani v prípade, keby mal na stole dôkazy o tom, že má Irán k dispozícií nukleárne zbrane a že sa ich chystá použiť. Paul tvrdí, že doteraz žiadne dôkazy nie sú a on svojou politikou smeruje k tomu, aby ako prezident nejednal príliš rýchlo a bez rozmyslov. V niečom sa s ním dá súhlasiť, v niečom nie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V prvom rade akceptujem a chválim jeho názory na nemiešanie sa americkej vlády do záležitosti iných štátov. Už sme sa veľa krát usvedčili (naposledy Afganistanom), že dlhodobá účasť Spojených štátov v rozvrátenej krajine situácií nepomáha. Spojené štáty v úlohe svetového policajta viacej krát zlyhali. Navyše stále nezlepšujúca sa finančná situácia v USA nedáva príliš veľa priestoru na rozhadzovanie zdrojov na obranu.

Prezident George Bush zápasil po 9/11 s podobnou dilemou s akou bude zápasiť budúci prezident. A potom aj pred inváziou do Iraku. To utorkové ráno 2001 v New Yorku a Washingtone zasiahli teroristi Američanov priamo do srdca. A nie len Američanov. Pre inváziu do Afganistanu mal preto prezident Bush okrem podpory medzinárodného spoločenstva aj podporu jeho obyvateľov. Nie je pochýb o tom, ako sa zmenila zahraničná politika USA po 9/11 a ako spomienky na tento deň ovplyvňovali a doteraz ovplyvňujú administratívu prezidentov USA.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodnutie bombardovať Bagdad Bush urobil so svojimi spolupracovníkmi na základe toho, že bol režim Sadama Husajna ohrozenie pre medzinárodný mier a bezpečnosť, existovalo podozrenie, že Husajn vlastní zbrane hromadného ničenia a rovnako existovalo podozrenie z prepojenia Husajnovho režimu na teroristickú Al Kaidu. Práve pre posledný uvedený dôvod Bush nemal inú možnosť. Napriek všetkým negatívnym komentárom a náladám vo svete, ktoré Iraqi Freedom spôsobilo, Bush musel spraviť všetko, čo bolo v jeho silách, aby zabránil ďalšiemu útoku na Spojené štáty. Viem si len ťažko predstaviť, že by sa neskôr prevalilo niečo o zlyhaní alebo o keby sa zistilo, že George Bush neurobil všetko čo bolo v jeho silách preto, aby obránil územie Spojených štátov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Situácia s Iránom sa líši od situácie po 11. Septembri, avšak niečo majú spoločné. Úprimne si nemyslím, že v prípade Iran-USA ide o mutual assured destruction, ako to poznáme zo Studenej vojny a rovnako nie som presvedčený, že Irán chystá použiť jadrové zbrane na území USA. Avšak akékoľvek zaváhanie zo strany Spojených štátov či dokonca ustúp v tvrdých sankciách na Irán sa môže na ich obyvateľoch neskutočne podpísať.

Ako tvrdí George Friedman, Spojené štáty sa dajú porovnať k teenagerovi, ktorý sa nevie vmestiť do kože a ktorý ešte len hľadá svoju pozíciu vo svete. Avšak Spojené štáty pomaly dospievajú, upokojujú sa a práve teraz nastáva ten zlom, kedy by mali svoju politiku intervencionalizmu prehodnotiť od začiatku a postupne ju meniť na multilaterálny nástroj medzinárodného spoločenstva. V tomto prípade by sa v obmedzenej forme Ron Paul ako prezident náramne hodil. Ron si však pri všetkej úcte musí uvedomiť, že toto nie je Kubánska kríza. 9/11 2001 to zmenilo. A USA budú musieť na svoju dospelosť ešte chvíľu počkať. Či už sa nám to páči alebo nie.

Dušan Fischer

Dušan Fischer

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Conan O'Brien je môj človek!Follow @DusanFischer Zoznam autorových rubrík:  PolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu